Fundusze Unijne

Czy jakości można się nauczyć?

Wywiad z Panem Jakobem Kanią, pochodzi z dodatku nr 104 "Kongresy i konferencje", dołączonego do "Dziennika Gazety Prawnej".

Czy jakości można się nauczyć?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musielibyśmy zdefiniować jakość.  Już Platon mówił o „pewnym stopniu doskonałości” , który zbyt mocno oparty jest na subiektywnej ocenie oraz zróżnicowanych oczekiwaniach każdego z nas. Dlatego ciężko jest mówić o nauczeniu się jakości. Natomiast na pewno można nauczyć się produkowania lepszych i tańszych produktów.

Czy jest to możliwe? Mam na myśli lepsze i tańsze produkty jednocześnie.

Myślę, że najlepszym przykładem, tego, że te dwa przymiotniki się nie wykluczają, jest rozwój azjatyckiego przemysłu samochodowego w ostatnich dziesięcioleciach. Jestem jednak przekonany, że pewnej granicy redukcji kosztów nie da się przekroczyć bez obniżenia jakości produktu i tu przesada może mieć bardzo negatywne skutki.

A szkolenia jakościowe mają pomóc w tym, żeby nie przesadzić?

Szkolenia jakościowe mają na celu przekazanie uczestnikom wiedzy potrzebnej do zrozumienia wymagań stawianych przez ich klientów oraz jak najlepszego ich realizowania. W efekcie końcowym prowadzi to do przekazu wiedzy związanej z optymalizacją lub redukcją kosztów, a często z jednym i drugim jednocześnie. Wdrażając system zarzadzania jakością początkowo ponoszę znaczne nakłady, które jednak w przyszłości mają uchronić mnie przed znacznie poważniejszymi kosztami związanymi z niezadowoleniem klienta. Podobnie jest ze szkoleniami. Każda złotówka zainwestowana w szkolenie pracowników jest bardzo lukratywną inwestycją i krokiem w kierunku nieprzesadzania.

Od kilku miesięcy przeżywamy na polskim rynku szkoleń motoryzacyjnych małą rewolucję związaną z ofertą licencjonowanych szkoleń VDA-QMC prowadzonych przez Team Prevent.

VDA-QMC (Qualitäts Management Center) jest częścią VDA (Verband Deutscher Automobilhersteller) i organizacją zajmującą się kompleksowo zagadnieniami związanymi z rozwojem przemysłu samochodowego. Do jej zakresu należą m.in. tworzenie oraz nadzór nad standardami VDA oraz współpraca i przedstawicielstwo  IATF (International Automotive Task Force). Jedną z wynikających z tego korzyści jest doskonała znajomość standardów VDA oraz ISO TS 16949, w których tworzenie i optymalizacje VDA-QMC jest na bieżąco zaangażowane. Fakt ten zobowiązuje do przekazywania tej wiedzy dalej. Jest to główny powód silnej aktywności VDA-QMC na rynku szkoleniowym. Rewolucją jest możliwość udziału w szkoleniach oraz zdania egzaminu w języku polskim, co do tej pory było poważnym problemem np. dla audytorów trzeciej strony (certyfikujących) ISO TS, którzy szkolenia oraz egzamin w większości zaliczali za granicą.

W jaki sposób wybierani są partnerzy upoważnieni do szkolenia w imieniu VDA-QMC?

VDA-QMC jest zainteresowane szkoleniem jak największej ilości osób w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania standardów VDA oraz ISO TS 16949. W tym celu na całym świecie wybierani są partnerzy autoryzowani do prowadzenia szkoleń w imieniu organizacji. Na terenie Polski firmą autoryzowaną przez VDA-QMC do prowadzenia szkoleń jest Team Prevent Poland. Licencja została przyznana po ponad rocznym okresie oceny firm na podstawie kryteriów merytorycznych oraz zapewnienia niezbędnych zasobów ludzkich oraz sprzętowych.

Jakich korzyści mogą spodziewać się uczestnicy biorący udział w szkoleniach z licencja VDA-QMC?

Każdy uczestnik szkolenia prowadzonego przez Team Prevent z ramienia VDA-QMC może być pewny, że szkolenie to odpowiada w całości „oryginałowi” oraz że prowadzący je trener jest odpowiednio przeszkolony i dopuszczony przez VDA-QMC. Szkolenia reprezentują najwyższy światowy poziom, co potwierdzają bardzo pozytywne oceny przez uczestników. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje oryginalny certyfikat VDA oraz w przypadku wybranych szkoleń także oryginalną kartę audytora znaną i cenioną w kręgach motoryzacyjnych.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?