Fundusze Unijne

Symulator wieku: sprawdź jakie ograniczenia ruchowe ma 60-latek

Według prognozy GUS-u w 2050 roku osób 65-letnich i starszych będzie 32,7%. Krótko mówiąc – jedna trzecia. Według tego samego źródła, za 35 lat co drugi Polak będzie miał co najmniej 52 lata. To powinno już dzisiaj przyciągnąć uwagę pracodawców.

Epidemia „lenistwa ruchowego”

Dobrodziejstwa, jakie przyniosła cywilizacja, w postaci postępu technicznego generującego rozwój środków transportu, urządzeń mechanicznych zastępujących wysiłek człowieka, szeroki wybór taniej, wysoko przetworzonej żywności, czy zakupy przez Internet minimalizują jakąkolwiek potrzebę wychodzenia z domu. W krajach wysoko uprzemysłowionych mówi się wręcz o epidemii „lenistwa ruchowego”, która jest skutkiem tych udogodnień, ale i niedocenienia znaczenia wysiłku fizycznego dla zdrowia człowieka.

Symulator wieku

Starzenie się jest złożonym procesem, który w sposób kompleksowy zmienia ludzki organizm, na trzech głównych płaszczyznach: zmysły, ciało i psychika. W celu poszerzenia wiedzy na temat zachodzących w tym wieku zmian, w zakresie sprawności fizycznej można wykorzystać symulator wieku (kombinezon geriatryczny), który lepiej pozwoli zrozumieć ograniczenia z jakimi borykają się na co dzień pracownicy i inne osoby po 60 roku życia. Dzięki symulatorowi możemy zrozumieć nie tylko ograniczenia osób starszych, ale także osób nie dbających o kondycję fizyczną oraz borykających się z różnego typu schorzeniami czy otyłością.

Poznaj ograniczenia osób starszych

 Siła i zakres ruchu człowieka z wiekiem spadają. Przyczynia się do tego głównie zużycie stawów. Z tego powodu ruchy pozbawione są energii oraz typowej dla młodego wieku precyzji. Każdy z elementów kombinezonu symuluje inną dolegliwość, na którą mogą cierpieć osoby starsze. Specjalna kamizelka obciąża kręgosłup i powoduje zgarbienie pleców, z kolei kołnierz ortopedyczny utrudnia ruchy szyi. Ściągacze na łokcie i kolana ograniczają ruchy, a obciążniki na ręce i nogi imitują sztywność stawów. Nauszniki powodują pogorszenie słuchu, a specjalne gogle imitują choroby oczu, na które często chorują osoby w podeszłym wieku. W czasie noszenia kombinezonu wszystkie codzienne czynności stają się bardzo skomplikowane do wykonania. Uczestnicy mogą doświadczyć problemów z chodzeniem, zginaniem się, czy też zdjęciem przedmiotu z wysokiej półki.

Prezentowane ograniczenia wprowadzają w zupełnie nowy świat doświadczeń i dostarczają odczuć, których nie można uzyskać teoretycznie. Budowanie tej świadomości, czyli przygotowanie do starości, trzeba zacząć na długo przed 60 rokiem życia. Kluczowe jest, żeby przygotowania do tej starości rozpoczęły się już dziś, aby wcześnie wprowadzić działania, które umożliwią jak najdłuższe utrzymanie naszej sprawności, samodzielności i niezależności.

    Chcesz o coś zapytać?