Fundusze Unijne

Conflict Minerals – brzmi tajemniczo?

Osoby pracujące w branżach związanych z przeróbką metali, takich jak hutnictwo, metalurgia, automotive czy lotnictwo, z pewnością kojarzą ten zwrot. Conflict Minerals to wymaganie nie tylko przedstawicieli OEM (Original Equipment Manufacturer), ale także kolejnych poziomów dostaw, podobnie, jak kodeks etyczny czy procesy antykorupcyjne w firmach.

Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie nowe obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw. Spoczywają one na unijnych importerach cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i wysokiego ryzyka.

Rozporządzenie Conflict Minerals

Obowiązki te ustanowione zostały rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/821 z dnia 17 maja 2017 r.

Celem rozporządzenia jest zmniejszenie ryzyka związanego z pozyskaniem i zwalczania handlu czterema minerałami, a mianowicie cyną, tantalem, wolframem i złotem, które czasami są wykorzystywane do finansowania konfliktów zbrojnych lub są wydobywane z wykorzystaniem pracy przymusowej i łamania praw człowieka.

Regulacje zawarte w powyższym rozporządzeniu mają na celu zagwarantowanie, iż minerały i metale z tzw. grupy „3TG” (Tin, Tantalum, Tungsten, Gold) sprowadzane do UE, nie będą pochodziły z handlu, który prowadzi do finansowania konfliktów, ani nie będą skutkować naruszeniami praw człowieka. Minerały te należą do grupy najbardziej cenionych, a branża związana z pozyskaniem i dystrybucją tych minerałów wnosi znaczący wkład w rozwój gospodarczy na świecie (dotyczy to przemysłu np. motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego czy jubilerskiego).

Odpowiedzialność przedsiębiorców

W związku z często nieetycznym pozyskiwaniem tych minerałów, należy zachęcić przedsiębiorców do odpowiedzialnego działania. Z założenia, powinno to przyczynić się do odcięcia grup przestępczych od źródła dochodów związanego z tymi minerałami, a także utrudnić im kontynuację działalności oraz pomóc w zagwarantowaniu pokoju, rozwoju i stabilności na świecie. Unijni importerzy „3TG” będą mieli obowiązek zagwarantowania, iż importowane przez nich minerały i metale będą pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz obszarów niekonfliktowych.

Nie jesteś pewien, czy zobowiązania niniejszego rozporządzenia Cię dotyczą lub nie wiesz, jak je osiągnąć? Nasz zespół pomoże Ci odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na maila: ochronasrodowiska@sqda.pl

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn