Fundusze Unijne

O bezpieczeństwie w internecie należy pamiętać zawsze

Przyzwyczailiśmy się, że korzystając z internetowej bankowości zazwyczaj musimy zrobić trochę więcej, niż tylko podać ustalone hasło – używamy tokenów, haseł jednorazowych, kart kodów i innych dodatkowych zabezpieczeń.

Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy przyjąć takie standardy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Włamanie na konto bankowe wydaje się być groźniejsze, niż włamanie na konto na Instagramie, ale wcale nie musi takie być.

Z kontem na Instagramie może być np. powiązana nasza karta kredytowa, a informacje uzyskane dzięki niemu mogą pozwolić na przejęcie całkowitej kontroli nad naszą internetową tożsamością. Hakerzy o tym wiedzą, dlatego często kierują swoje ataki na usługi, które traktujemy mniej poważnie niż banki czy Facebooka, takie jak właśnie Instagram, sklepy internetowe, komunikatory (np. Skype). W przypadku powodzenia ataku wykorzystują uzyskane informacje w celu wyrządzenia większych szkód.

Dlatego tak ważne jest używanie wszędzie różnych i długich haseł. Podstawą jest też włączenie wszędzie, gdzie to możliwe, dwuetapowej weryfikacji przy logowaniu. Jeżeli usługa, z której chcemy skorzystać nie oferuje takiej możliwości, powinniśmy przemyśleć, czy na pewno musimy z niej korzystać i czy nie ma bezpieczniejszych alternatyw.
 
Musimy pamiętać, że każde konto, które tworzymy jest zagrożeniem dla naszych danych, a ich bezpieczeństwo w największym stopniu zależy od najsłabszego punktu w zabezpieczeniach.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn