Fundusze Unijne

Ochrona przed phishingiem w Internecie

Phishing to metoda oszustwa, w której ktoś podszywając się pod inną osobę lub instytucję stara się wyłudzić dane. Na fałszywe wiadomości i podrobione strony internetowe możemy trafić codziennie, a ich wykonanie bywa bardzo profesjonalne.

Omijanie linków w podejrzanych wiadomościach to podstawa, ale należy zastanowić się dwa razy przed kliknięciem w jakikolwiek przesłany nam odnośnik i załącznik. Podobnie z uzupełnianiem formularzy w Internecie – nawet jeżeli nie wzbudzają podejrzeń.

Jakich zasad powinniśmy przestrzegać?
Po pierwsze, słuchajmy naszego przeczucia. Jeżeli cokolwiek się nie zgadza – nie spodziewaliśmy się otrzymać wiadomości, treść wygląda dziwnie, jest to wiadomość na Facebooku od kogoś, kto zazwyczaj wysyła SMSy – wówczas zawsze warto sprawdzić u źródła, np. dzwoniąc.

Jeżeli otrzymujemy wiadomość związaną z naszym kontem w jakiejś witrynie lub usłudze, powinniśmy omijać przesłane linki i samodzielnie przechodzić na daną stronę w przeglądarce i tam po zalogowaniu sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Chrońmy się też na wszelkie możliwe sposoby. Włączajmy dwupoziomowe logowanie tam gdzie to możliwe, zamykajmy konta których nie używamy, korzystajmy menedżera haseł (i zapisujmy w nim długie i skomplikowane hasła).

Pamiętajmy, że phishing wykorzystuje podstawowe emocje: ciekawość, zaufanie i strach i musimy o tym pamiętać czytając nasze wiadomości. Należy te emocje rozpoznawać i przed podjęciem działań pod ich wpływem zawsze przemyśleć.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?