Fundusze Unijne

Praca zdalna – wady i zalety

Pandemia koronawirusa spowodowała tymczasowe zamknięcie wielu miejsc pracy i zmianę trybu pracy na zdalną. Była to niezwykle istotna zmiana, a zarazem nowe wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W związku z faktem, iż statystycznie najczęściej pracujemy w miejscu pracy, a nie w domu, większość osób nie wiedziała, czego się spodziewać. Tak nagłe przeniesienie pracy do domu dla niektórych jest zbawieniem, a dla innych katastrofą.

Wady pracy zdalnej

  • Zakłócenia spokoju – pracując zdalnie, nawet przy ułożonym harmonogramie, często ciężko jest pozostać skupionym przez cały czas pracy. W domu łatwo jest o rozproszenia – telewizor, ulubione książki, telefon, kuchnia i jedzenie pod nosem, dzieci – to wszystko może sprawiać, że znacznie trudniej się pracuje, a wykonywanie zadań zajmuje więcej czasu.
  • Utrudniona komunikacja – inaczej rozmawia się ze współpracownikami czy przełożonymi przez maila, a inaczej twarzą w twarz, w miejscu pracy. Praca zdalna nie tylko przedłuża czas komunikacji (nie każdy odpowiada na maile natychmiastowo), ale także może wywoływać poczucie izolacji – mamy wrażenie, że rozmawiamy z komputerem i zapominamy, że po drugiej stronie jest człowiek.
  • Niejasny czas pracy – wiele badań wykazało, że pracownicy pracujący z domu mają tendencję do przepracowywania więcej godzin dziennie, aniżeli ci, którzy pracują w miejscach pracy. Dzieje się tak, ponieważ pracując zdalnie, linia między pracą a życiem prywatnym się zamazuje. Często nie ma konkretnych, wyznaczonych godzin pracy, a pracownicy wykonują drobne czynności (np. odpisywanie na maile) po godzinach.
  • Brak kontroli nad pracownikami – jednym z głównych problemów pracodawców jest mniejszy stopień lub całkowity brak superwizji nad pracownikami. O wiele trudniej jest sprawdzić, kto co robi oraz kto faktycznie pracuje, kiedy każdy jest w swoim domu.

Zalety pracy zdalnej

  • Poczucie niezależności i wolność – wielu osobom znacznie łatwiej i mniej stresowo pracuje się bez bezpośredniego nadzoru szefa. Ponadto, daje to większą elastyczność – można zrobić przerwę, kiedy się jej potrzebuje, a także jest więcej czasu dla siebie i rodziny – czyli czegoś, czego często brakuje ludziom pracującym stacjonarnie.
  • Oszczędność pieniędzy – brak konieczności wydawania pieniędzy na dojazd (benzyna, bilety na komunikację miejską), pozwala na oszczędzenie, wbrew pozorom, sporej ilości pieniędzy.
  • Własne środowisko pracy – praca w biurze czy innym miejscu może być dla wielu pracowników stresująca i niekomfortowa, dlatego praca zdalna w komforcie własnego domu lub innego przyjaznego miejsca (np. ogrodu) jest niezwykle korzystnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na kreatywność, motywację i jakość pracy pracowników.
  • Mniejszy poziom stresu – brak szefa nieustannie patrzącego przez ramię, brak głośnego, chaotycznego biura, nieustannych telefonów, krzyku – według badań pracownicy dzięki bardziej komfortowemu środowisku i formie pracy mają zdecydowanie niższy poziom stresu i napięcia – a więc, wbrew pozorom, praca zdalna może zaoszczędzić nasze nerwy.