Fundusze Unijne

Profilaktyka raka piersi – badaj się regularnie

Od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości raka piersi. 15 października został ustanowiony Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi w 2008 roku. Symbolem walki z tym nowotworem jest różowa wstążeczka. W tym miesiącu często wskazuje się na to, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Jakie badania pomogą we wczesnym wykryciu nowotworu?

Profilaktyka raka piersi – najważniejsze jest wczesne wykrycie nowotworu

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Statystyki mówią, że 25% nowotworów wykrytych u kobiet to nowotwór gruczołu sutkowego. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się raka piersi u 1,7 miliona kobiet, a 500 tys. kobiet przegrywa walkę z tą chorobą. Nowotwór ten jest wykrywany u ok. 18-19 tys. Polek rocznie, a 6 tys. z nich umiera.

Wielu tym śmierciom można by zapobiec, gdyż wcześnie wykryte zmiany nowotworowe można łatwiej i skuteczniej leczyć. Dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości pacjentek oraz ich partnerów na temat profilaktyki raka piersi. W celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych piersi stosuje się samobadanie piersi, ultrasonografię piersi oraz mammografię. Ich celem jest wykrycie guzów, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy choroby.

Zorganizuj Różowy Październik w swojej firmie

Samobadanie piersi – na czym polega i jak je wykonać?

Samobadanie piersi każda kobieta miesiączkująca powinna wykonywać raz w miesiącu pomiędzy 7., a 10. dniem cyklu. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów – oglądania stanu piersi i badania dotykowego, czyli palpacyjnego. Wizualna kontrola powinna odbywać się przed lustrem. Należy sprawdzić zmiany wielkości, kształtu, położenia, koloru, wciągnięć. Badanie palpacyjne natomiast należy wykonać na namydlonym ciele, delikatnie przesuwając dłoniowe części opuszek palców, lekko uciskając pierś. Należy wykonywać ruchy od góry w dół oraz okrężne, a także od boku do centrum i odwrotnie. Na końcu należy sprawdzić pachę, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Samobadanie piersi, ze względu na brak doświadczenia i trudności w badaniu piersi przez kobiety, z reguły pozwala na wykrycie guza dopiero wtedy, gdy ma on więcej niż 1 cm średnicy.

Ultrasonografia piersi – bezpiecznie badanie także dla ciężarnych

USG piersi jest obrazową metodą badania. Badanie ultrasonograficzne może być traktowane jako podstawowe badanie oraz jako uzupełniające badanie mammograficzne. Jako podstawowe badanie częściej wykorzystywane jest u kobiet młodych, gdyż u nich budowa piersi jest gruczołowa. Zaleca się je wykonywać u kobiet w wieku 20-40 lat raz w roku. Jest ono badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym oraz bezpiecznym (dlatego można je wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących). Ultrasonografia skutecznie wykrywa łagodne, a także złośliwe zmiany w piersi. Badanie USG nie wymaga jakiegokolwiek przygotowania, jednak najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Profilaktyka raka piersi - badanie usg piersi dla pracowników
Badanie USG piersi można wykonywać także u kobiet w ciąży i karmiących

Mammografia – najlepszy sposób na wczesne wykrycie nowotworu

Mammografia to badanie rentgenowskie, które uznawane jest za najlepszy sposób wykrywania raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. Jest jedyną metodą uwidoczniającą i oceniającą charakter mikrozwapnień, które w wielu przypadkach są najwcześniejszym objawem raka. Ze względu na fakt, iż z wiekiem struktura piersi zmienia się i powyżej 40. roku życia ich budowa staje się coraz bardziej tłuszczowa, mammografię zaleca się kobietom powyżej 40. roku życia. Ze względu na to, że w badaniu wykorzystuje się promieniowanie jonizujące (niewielką dawkę), badanie to powinno wykonywać się nie częściej niż raz w roku. W badaniach mammograficznych można wykryć nawet 95% zmian nowotworowych. Nie zawsze pozwala jednak na odróżnienie zmian łagodnych od złośliwych, czasem więc jest konieczność wykonania dodatkowych badań obrazowych. W dniu badania mammograficznego nie zaleca się stosowania w okolicy pach oraz skóry piersi dezodorantów, talku czy balsamów. Badanie najlepiej wykonywać do 7. dnia cyklu.

Badania przewidują, że z każdym rokiem coraz więcej kobiet będzie chorować na raka piersi. Wiele wskazuje również na to, że odsetek śmiertelności również się zwiększy. Niestety, w Polsce nadal niewiele kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie. Dlatego tak ważne jest to, aby zwiększać świadomość kobiet i ich rodzin. Rak to nie wyrok.

Chcesz zadbać o profilaktykę antynowotworową w swojej firmie oraz zwiększyć świadomość na temat raka piersi? Sprawdź, jakie warsztaty i badania możemy przeprowadzić dla Twoich pracowników.