Fundusze Unijne

Jak ustrzec się przed zagrożeniami w sezonie zimowym

Pomimo, że kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła, to już
w wielu regionach Polski i Europy zdążyła pokazać swoje pełne uroku, ale też bardzo groźne, a czasami tragiczne w skutkach oblicze. Wszystko wskazuje na to, że cykliczne okresy siarczystego mrozu i obfitych opadów śniegu towarzyszyć nam będą przez najbliższe miesiące. Oblodzenia, zasypane schody czy niewidoczne krawężniki chodników lub inne stopnie przysypane przez śnieg mogą przysporzyć sporo problemów. Warto zatem wiedzieć z jakimi zagrożeniami wiąże się sezon zimowy i znać podstawowe środki zapobiegawcze, które można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka doznania urazów.

Podstawowymi i newralgicznymi miejscami, które wymagają wzmożonej uwagi są:

Chodniki dla pieszych – zastosowanie soli kamiennej oraz piasku skutecznie zapobiega oblodzeniu chodników i minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Nie zapomnij o zewnętrznych schodach
i klatkach schodowych, a także o drogach prowadzących do budynków. Należy czasowo ograniczyć dostęp do dróg trudnych do utrzymania w bezpiecznym stanie. Jeśli to niemożliwe, należy utrzymywać te drogi w możliwie najlepszym stanie i oznaczyć je jako niebezpieczne.

Drogi dla pojazdów – drogi wewnątrzzakładowe dla pojazdów powinny być wolne od oblodzenia. Szczególne znaczenie mają przecięcia z drogami dla pieszych. Operatorom wózków widłowych należy przypomnieć o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, a także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Wyjazdy
z bram i podjazdów hal, magazynów i innych pomieszczeń powinny być zaopatrzone znakami o oblodzeniu nawierzchni oraz szczególnie zadbane i drożne, w tym regularnie odśnieżane.

Dachy – aby uniknąć uszkodzenia konstrukcji i zawalenia się dachów, w czasie intensywnych opadów śniegu należy prowadzić stały monitoring pokrycia dachowego. W razie potrzeby należy na bieżąco usuwać nagromadzone warstwy śniegu. Najbardziej niebezpieczne są zlodowaciałe warstwy śniegu, które wyglądają na niezbyt grube, ale ich ciężar jest kilkanaście razy większy od śnieżnego puchu!

Usuwać śnieg z dachów mogą tylko osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające aktualne zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania prac na wysokości!
W praktyce najkorzystniej jest powierzyć takie zadanie wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

W czasie odwilży bardzo duże zagrożenie mogą stanowić tworzące się sople lodu, które spadając z wysokości stanowią śmiertelne zagrożenie dla przechodzących dołem ludzi, dlatego też nie wolno ich bagatelizować. Na czas największego zagrożenia należy oznaczyć znakami wzmożonej uwagi o elementach spadających z góry i/lub wydzielić strefy bezpieczeństwa, w których nie wolno przebywać. To zagrożenie można też wyeliminować z pomocą ekip odśnieżających dachy.

Samochody –zalegający na maskach i dachach aut. śnieg może być podczas jazdy rozdmuchany lub spaść na pojazdy innych uczestników ruchu, co powoduje ryzyko wypadku. Kierowcom nieodśnieżonych aut może to przeszkadzać podczas jazdy ograniczając widoczność.

Dobrym sposobem na ograniczenie negatywnych uroków zimyjest opracowanie planu odśnieżania.Pamiętajmy, że jeden pracownik nie jest w stanie na czas dotrzeć do wszystkich punktów wymagających odśnieżania. Plan ten ułatwi rozdzielenie obowiązków wśród osób odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa i drożności dróg oraz przejść w zakładach oraz wspólnotach mieszkaniowych.

Więcej informacji tutaj