Fundusze Unijne

Udar cieplny

Latem, kiedy słupek rtęci uparcie nie chce spaść poniżej
30 kresek, często tracimy zdrowy rozsądek.  Skutki beztroskiego leżakowania i kąpieli słonecznych mogą być bardzo niebezpieczne.

Szczególną uwagę musimy poświęcić dzieciom i osobom starszym. U dzieci ośrodek termoregulacji jest niewykształcony, stąd niezbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować udar cieplny. Podobnie jest u osób starszych, ich ośrodek termoregulacji może z racji wieku zawodzić. Z kolei osoby
w podeszłym wieku często bagatelizują objawy, przypisując je swoim chorobom przewlekłym.

Objawy udaru cieplnego (słonecznego)

Objawami udaru cieplnego są najczęściej zawroty głowy, nudności i wymioty. Temperatura ciała może ulec podwyższeniu (nawet do 42 stopni), tętno zwykle wzrasta, pojawiają się drżenia mięśni
i ogólne osłabienie. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty przytomności.

Postępowanie

Najważniejsze jest przeniesienie osoby poszkodowanej do możliwie chłodnego, nienasłonecznionego miejsca. Idealnymi są pomieszczenia klimatyzowane. Jeśli zauważymy powyższe objawy u siebie lub naszych bliskich, pamiętajmy aby jak najszybciej zacząć unikać bezpośredniego wpływu promieni słonecznych.
Osoby poszkodowane, które są przytomne i świadome muszą spożywać dużą ilość napojów chłodzonych, soków. Całkowicie zakazane jest spożywanie napoi alkoholowych! Pamiętajmy także o czynnym ochładzaniu organizmu. Najskuteczniejszą metodą dostępną w warunkach domowych jest wzięcie chłodnego, ale nie zimnego prysznica lub kąpieli. Po takim ochłodzeniu ciała należy się położyć z nogami uniesionymi ku górze.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą pożądanego efektu, a objawy nadal się utrzymują lub nasilają, zasięgnijmy opinii lekarza.

Więcej informacji tutaj

    Chcesz o coś zapytać?