Fundusze Unijne

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca jest dniem urodzin Karla Landsteinera, który odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Tego też dnia ustanowiono Światowy Dzień Krwiodawcy. Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości na temat tego, jak potrzebna jest krew oraz preparaty krwiopochodne.

 

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Co możesz zrobić?” z wtórnym przesłaniem „Oddaj krew. Oddaj ją teraz. Oddawaj ją regularnie”. Kampania skupiona jest na temacie oddawania krwi w nagłych przypadkach. Krew jest ważnym elementem leczenia, nie tylko dla planowanych zabiegów, ale także dla sytuacji nieprzewidzianych, takich jak wypadki, klęski żywiołowe, konflikty zbrojne itp.

 

Transfuzja krwi jest jednym z podstawowych działań opieki medycznej w nagłych wypadkach, a zaopatrzenie w krew w sytuacjach kryzysowych jest problematyczne. Dlatego wymaga to dobrze zorganizowanej służby krwi, a jest to możliwe tylko dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w dobrowolne i honorowe oddawanie krwi.

 

Każdy z nas może kiedyś doświadczyć sytuacji, w której niezbędne będzie przetoczenie krwi. Dlatego warto wiedzieć, jakim jesteś biorcą i dawcą krwi. W sytuacji przetoczenia krwi z antygenami, których pacjent nie ma, występuje groźna reakcja poprzetoczeniowa. Przetacza się krew z tej samej grupy w zakresie A, B, 0 oraz w zakresie antygenu D, a w wyjątkowych sytuacjach krew 0Rh- (uniwersalną).

 

Dowiedz się więcej o oddawaniu krwi

    Chcesz o coś zapytać?