Fundusze Unijne

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego utrata może wydawać się końcem świata – jednak w przeciwieństwie do tego prawdziwego, na ten możemy się przygotować.

Przede wszystkim włączmy w telefonie funkcję namierzania urządzenia. Dzięki temu w przypadku utraty telefonu, póki jest włączony, będziemy w stanie go zlokalizować. Funkcja ta umożliwia też sprawdzenie ostatniej lokalizacji lub zdalne usunięcie danych.

Podstawą jest też blokada ekranu. W przypadku utraty telefonu jedyne, co chroni nasze dane to właśnie kod pin, wzór blokady, czy odcisk palca. Kody i wzory powinny być oczywiście odpowiednio długie i skomplikowane.

Smartfony potrafią kosztować majątek, ale utrata nawet najdroższego nie jest tak bolesna, jak utrata zdjęć, wiadomości, kontaktów i innych danych. Dlatego tak ważne jest robienie kopii zapasowych, najlepiej automatycznych. Zarówno iOS, jak i Android umożliwiają tworzenie backupów w chmurze, co jest bardzo wygodne i bezpiecznie.

Jeżeli używamy telefonu przy dwustopniowym logowaniu do najważniejszych usług (a powinniśmy), warto również zadbać, by ustawić alternatywną metodę weryfikacji (np. listę kodów).

Utrata telefonu nigdy nie jest przyjemna, ale stosując się do powyższych rad zwiększymy szansę na odzyskanie urządzenia i danych, a także naszego bezpieczeństwa.